Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 14:10
 
YOLSUZLUK İDDİALARINA CEVAP BEKLİYORUZ...
Yolsuzluk Nedir? Yolsuzluk genel manada; ''Kamu kaynaklarının kamusal olmayan amaçlar için kullanılmasıdır.''
BAKIRKÖY Haberi
YOLSUZLUK İDDİALARINA CEVAP BEKLİYORUZ...

Yolsuzluk, az gelişmiş veya gelişmiş tüm ülkelerde en temel problemler arasında yer almaktadır. Ülkemizde geniş bir alanda görülen ve birçok nedeni olan yolsuzluk, ekonomide kültürel ve sosyal yapıda ciddi bozulmalara sebep olmaktadır. Doğası gereği gizli bir eylem olan yolsuzluk; ekonomilerde yatırım, büyüme, gelir dağılımı gibi makroekonomik büyüklükleri olumsuz etkilemektedir. Temel amacı topluma hizmet etmek olan devlet, yolsuzlukla mücadele konusunda sınıfta kalmıştır.

Siz okurlarımı daha fazla sıkmadan; Bakırköy Belediyesinde davul ve tokmak kimin elinde bilemiyorum ama dile getirilen yolsuzluk iddialarının nereden kaynaklandığını ve çarkın nasıl işlediğini en başından itibaren açıklayalım.

 

Bakırköy Belediyesi kendisine ait 17 taşınmazını BYUAŞ’a (Bakırköy Yapı İnşaat Ulaşım Sağlık Hiz. Şirketi) rayiç bedellerin çok altında kiralıyor.  BYUAŞ ise, kiralanan yerlerden 15 adedini alt kiracılara (3’üncü kişilere) tekrar kiralıyor. Söz konusu taşınmazların Kanun’un 51/g maddesine göre kiraya verilmesi mümkün değildir. Taşınmaz kiralama işlemlerinin Devlet İhale Kanunu’nda belirtilen kapalı teklif veya açık teklif usulleriyle yapılması gerekmektedir.

Yine, yasa uyarısını da yaparak diyor ki, ‘’Belediye mallarına karşı suç işleyenler Devlet malına karşı suç işlemiş sayılacağı, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 75’inci maddesi hükümleri Belediye taşınmazları hakkında da uygulanır.

Şimdi de, yolsuzluk iddiasını çok daha net anlamanız için konuyu iyice açayım. Sizin bir işyeriniz var ve işyerinin kira değeri 25 bin Tl. Siz işyerinizi kendiniz kiraya vermeyip, şirket kuruyorsunuz. (Kurduğunuz Şirketin aylık gideri; yönetim kurulu-müdür-çalışanlar-kira-elektrik-su-ısınma ve vesair masraflarla birlikte yaklaşık 150 bin Tl.) Sonra da kurduğunuz bu şirkete işyerinizi 7 bin Tl. ye kiralıyorsunuz. Şirketiniz işyerinizi alıp başka bir kiracıya 25 bin Tl.ye kiraya veriyor. Böylece, siz sırf her ay 18 bin Tl. kiradan zarar ederken, ayrıca 150 bin Tl. de kurduğunuz şirketten dolayı zarar ediyorsunuz. Yani aylık toplam zararınız 168 bin Tl. Hadi şimdi burada kamu yararını bana söyleyin? Sizin yaptığınız işin adı, düpedüz kamuyu zarara uğratmaktır.

Başka bir problemi daha anlatarak yazımı sonlandırayım. Yasa diyor ki; Belediyeye ait taşınmazların belediye meclisi kararıyla üç yıldan fazla kiraya verilmesi mümkün olup normal kiralamalarda kira süresi sınırı on yıldır. Dolayısıyla, belediye meclisi kararıyla da olsa, süresi on yılı aşan kiralamaların yapılması mümkün değildir.

Yasaya rağmen belediye ne yapmış?

Küçükçekmece Cennet Mah. 54 pafta 949 ada 110 parselde bulunan bir adet taşınmaz, 2886 sayılı Kanun’un 51/g maddesi uyarınca pazarlık usulü ile 18.04.2012- 18.04.2037 tarihleri arasında aylık 1.290,00 TL bedelle bir Vakfa 25 yıllığına kiraya verilmiş.

Pardon duyamadım, birileri hak-hukuk-adaletten mi bahsetti?

Yok aslında birbirinizden farkınız…

 

Not: Hem DİSK, hemde Belediye İş sendikası daha insanca bir yaşam için grevlerini devam ettiriyorlar. Sendika ağalarına rağmen, tüm emekçi kardeşlerimin haklı davalarında sonuna kadar yanlarındayım. CHP, bence helaleşmeye önce emekçilerin haklarını vererek başlamalı.

Söylemesem kendimle ters düşerim, belediyenin tiyatro salonu doğum günü partileri düzenlensin diye yapılmadı.

 

Kaynak: https://www.sayistay.gov.tr/reports/download/3183-istanbul-bakirkoy-belediyesi

 

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: YOLSUZLUK, İDDİALARINA, CEVAP, BEKLİYORUZ...,
Yorumlar
Haber Yazılımı