Haber Detayı
14 Temmuz 2021 - Çarşamba 12:17
 
TANI BUNLARI EY MİLLET!!!
Kamu görevlilerinin yargılandığı Hrant Dink cinayeti davasında gerekçeli karar açıklandı. Kararda dikkat çeken ifadeler yer aldı, "Cinayet sonrası deliller karartılarak FETÖ izleri temizlendi" denildi.
GÜNDEM Haberi
TANI BUNLARI EY MİLLET!!!

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti davasıyla ilgili gerekçeli karar açıklandı.

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili 76 sanıklı dava Mart ayında karara bağlanmıştı. Aralarında, eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek ile eski asker Muharrem Demirkale'nin de olduğu 26 sanık çeşitli cezalar aldı.

300 sayfayı bulan gerekçeli karar da açıklandı. Kararda; cinayet öncesi, Dink'in Bakırköy'deki konutu ve sahibi olduğu Beyaz Adam Yayıncılık etrafında yapılan keşfe yer verildi. Sanıkların birbirleriyle olan bağlantılarına dikkat çekildi. Hem cep telefonu hem de ankesör görüşmeleri HST kayıtlarıyla ortaya konuldu. Cinayetin planlı ve örgütlük bir şekilde işlendiği vurgulandı.

"FETÖ İZLERİ TEMİZLENDİ"

Kamu görevlilerinin yargılandığı davada FETÖ izine dikkat çekildi. Gerekçeli kararda, "FETÖ'nün yıkıcı emelleri doğrultusunda cinayetin işlenmesini sağladılar. Örgütsel hedefe ulaşmak için cinayeti önleyecek delil ve raporlar gizlendi" ifadesi yer aldı.

TRT Haber'in haberine göre; Hrant Dink davasında açıklanan gerekçeli karardan öne çıkanlar şöyle:

"FETÖ'nün yıkıcı emelleri doğrultusunda cinayetin işlenmesini sağladılar."

"FETÖ cinayeti tasarlayıp adım adım yürürlüğe koyup gerçekleştirdi."

"Örgütsel hedefe ulaşmak için cinayeti önleyecek delil ve raporlar gizlendi."

"Cinayet sonrası deliller karartılarak FETÖ izleri temizlendi."

Öte yandan, Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davadan dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, gazetecilerin de aralarında bulunduğu 11 firari sanığın kaçak sayılarak mal varlıklarına el konulmasına karar verildi.

HRANT'IN "SÖZDE ARKADAŞLARI" UTANMALIDIR

Hrant Dink cinayetinden sonra, kendilerine "Hrant'ın Arkadaşları" diyen bir grup çıkmıştı. Bu grupta, Murat Belge, Ömer Laçiner, Baskın Oran, Oral Çalışlar, Ufuk Uras, Ahmet İnsel gibi isimler yer alıyordu.

Hrant'ın "sözde arkadaşları", cinayeti ortaya çıkarmak için değil, üstünü örtmek ve Hrant'ın cesedi üzerinden kendi hesaplarını görmek istedi.

Öyle ki, FETÖ'nün Ergenekon kumpasını bile savunarak, cinayeti Ergenekon'a bağladılar ve sık sık verdikleri demeçlerde, "Hrant Dink'i Ergenekon öldürdü!" dediler. Üzerine, cinayet şeması bile yayınladılar. Dink ailesinin avukatı U. Deniz Tuna o dönem elinde bu "uyduruk" şemayla, FETÖ'nün Ergenekon savcılarına koşup suç duyurusunda bulunmuştu!

FETÖ'nün Taraf gazetesi başta olmak üzere her fırsatta cinayeti Ergenekon'un işlediğini yazdılar.

"Hrant'ın Arkadaşları", Hrant Dink'in cenaze törenine katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'a itiraz eden solcuları da Ergenekonculukla suçlamışlardı.

Kısacası, Hrant'ın "sözde arkadaşları" her suçu Ergenekon'a atmaya çalışmışlardı.

Bugün, mahkemenin açıkladığı kararda, Hrant Dink'in katilinin FETÖ'cüler olduğu vurgulanırken, Hrant'ın "sözde arkadaşları" ise yıllarca FETÖ'nün Ergenekon kumpasını destekleyerek, aslında ona en büyük ihaneti yapanlar arasında bulunuyorlar.

 

 Yazar Taylan Kara, konuyla ilgili 2016 yılında yazdığı bir yazısında; Dink ailesinin AİHM’de açtığı davada hükümet, Hrant Dink’in 301. maddeden aldığı cezayı Nazi propagandasıyla eş tutan bir savunma yapmıştı.  Bunu ortaya çıkaran gazeteci Kemal Göktaş’ı “hükümeti zor durumda bırakmakla suçlayan” Ali Bayramoğlu da “Hrant’ın Arkadaşları” grubundaydı. Hatta o kadar çok “Hrant’ın arkadaşıydı ki” Uluslararası Hrant Dink Ödülü jürisinde yer almaktaydı. Nitekim bu ödül Hrant Dink cinayetinin aydınlatılması için iki önemli kitap yazan ve cinayetteki Fethullahçı bağlantıları ortaya koyduğu için bir yıl hapis yatan Nedim Şener’e değil, cinayetin bu bağlantılarını yok sayan delil karartıcısı Ahmet Altan’a verildi.  Gazetesinde Dink cinayeti ile ilgili herkese kanıtlı-kanıtsız her suçu atmakta hiçbir sakınca görmezken ısrarla o cinayetteki Fethullahçı bağlantısıyla ilgili bir tek satır yazmayan Ahmet Altan… “Hrant’ın arkadaşları” adlı gruba bakınca,

Hrant Dink’in katili olan örgütle bu denli iç içe olmuş,

bu cinayetin delillerini karartmış, apaçık olanları görmezden gelmiş, cinayeti aydınlatmaya çalışanları düşman bellemiş,

bu cinayetin belli bağlantılarını ısrarla yok saymış bu isimleri gördüğümde şunu düşünmeden edemiyorum:

Bu gruptaki tek eksik, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’tır! Demişti.

 

Kaynak: Odatv.com

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: TANI, BUNLARI, EY, MİLLET!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı