Haber Detayı
15 Kasım 2021 - Pazartesi 17:26
 
MAZİYE BİR BAKIVER NELER NELER BIRAKTIK
Maalesef, ülkemizde eşitsizlik-adaletsizlik-yoksullaşma yaygınlaştıkça, savunmasız durumda kalan ve umut arayan insanların oylarını alarak yerel yönetimleri ele geçirenler, kendi antidemokratik yönetimlerini kurdular.
BAKIRKÖY Haberi
MAZİYE BİR BAKIVER NELER NELER BIRAKTIK

Değerli okurlar; beyin sadece öğrenme değil, aynı zamanda unutma organıdır. İnsan hafızası unutkanlık hastasıdır. İnsan yaşamını devam ettirebilmek adına anlık heyecan, sevinç, üzüntü gibi kendisine yaradılıştan eklenen özellikleri yaşayabilmek için unutmak zorundadır. Zaten millet olarak bizler de geçmişi unutmaya dünden razıyız. Bugün hafızalarımızı tazelemek adına sizler için biraz eski arşivleri karıştırdım.  Bakırköy’de meğerse ne çok önemli haber yapılmış ve tamamı hiçbir işlem yapılmadan mazi olmuş. Unutmak ihanettir diyerek sizlere yeniden hatırlatayım istedim.

 

Örneğin:

KOÇ GİBİ YOLSUZLUK…

2015 yılında Bakırköy Belediye Meclis üyelerinin bazılarının adının da karıştığı ve "Bakırköy'de Koç Gibi Yolsuzluk" haberi gündeme bomba gibi düşmüştü.. "Kurban rantında CHP meclis üyeleri mi var" gibi spotlarla verilen haberde Bakırköy Belediyesi CHP'li bazı meclis üyeleri hakkında, "Kurbanlık satış yerlerinden haksız kazanç elde ettikleri’’ iddia edilmişti. Hatta "Koç gibi yolsuzluk ve milyonluk vurgun ortaya çıktı" spotları ile verilen haberde adı geçen meclis üyeleri resmen "Hırsızlık" la suçlanmışlardı. İşin daha da ilginç yanı, haber konusuyla ilgili sorumlu belediye başkan yardımcısının haberde isminin geçmemesiydi ve ismi geçtiği için haberle ilgili savcılığa sadece bir meclis üyesi başvurmuştu.

Sonuçta haber oldu-bittiye getirilerek kapandı.

 

KAŞIBEYAZ ARAZİSİ…

Söz konusu arazi varlık fonuna devredilmişti.  Toplam 23 dönümlük arazinin konut alanından, ticari alana çevrilmesi için düğmeye basıldı. Burası konut arazisi olmasına rağmen üzerinde ticari işletmeler vardı ve bu arazinin ticari alana çevrilmesi karşılığında Bakırköy Belediyesi yetkililerinin 50 Trilyon Lira Rüşvet aldığı iddia edildi, Belediye Başkanından ses çıkmadı.. “HAYIRLI İŞLER BAŞKAN” başlıkları atılarak RANT için arazinin peşkeş çekildiği söylendi, yine ses yok. Burada kirli işlerin döndüğü aşikardı. Sonrasında o arazi belediye meclisinde ticaret alanına çevrildi.

Sonuçta o olayda kapanıp gitti.

 

SEA PEARL PROJESİ…

Ataköy sahilinde yer alan ve Kuzu İnşaata ait olan Sea Pearl projesinin inşaat hakkı 249 bin metrekare iken, 547 bin metrekareye çıkarıldı.

Bakırköy’ün Kuzey Rüzgarlarını kesen ve halkın denizle buluşmasının engellendiği proje hayata geçirilirken, fazladan 1.5 MİLYAR DOLAR haksız kazanç elde edildi.

Bölge İdare Mahkemesi, 15 Ağustos 2014'te oy birliği ile Sea Pearl’ün imar planlarının ve ruhsatların yürütmesini durdurdu. Kararın tebliğ edilmesinin ardından Bakırköy Belediyesi'nin Hukuk İşleri Müdürlüğü inşaat ruhsatının hukuka ve yasalara uygun olduğunu' savunarak inşaat firması lehine mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. İstanbul 10. İdare Mahkemesi itirazı uygun buldu ve belediye kendi vurduğu mührü kendisi söktürdü. Bakırköy Belediyesi, Sea Pearl projesi için inşaat ruhsatlarını 1991 yılında çıkan Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı Turizm Merkezi planına göre verdi. Oysa, “2012 onaylı Nazım İmar Planı varken, 1991 yılı planıyla ruhsat verilemez. Ayrıca, Turizm imarlı arazilerde konut inşa edilmesi halinde emsalin 1 olması gerekirken Sea Pearl projesinde 2 emsalle inşaat yapıldı.

Sonuç olarak yapanın yanına kar kaldı ve o olay da kapandı.

 

Marina inşaatı, Yeşilköy Huzur Evi, Kayıp 25 Milyon Dolar, Belediye Binası İnşaatı, 4 Defa Ruhsatı Değişen İçkili Restaurant, Et Mahal, Rüşvetin Tarifesi, Ben Yiyemedim Al Sen Ye Diye Gayrimenkulleri Kiralaması İçin Kurulan BYUAŞ, vs. vs. vs….  

 

İnsan düşünmeden edemiyor; 2014-2019 yılları arasında usulsüzlüklere-haksızlıklara dur diyen Ali Rıza Akyüz-Kenan Şahin-Taner Kazanoğlu gibi CHP’li belediye meclis üyeleri olmasa halimiz ne olurdu, elimizde ne kalırdı diye…

 

Maziyi kısaca özetlediğim haberimin sonunda, yaşananları korkmadan-yılmadan cesurca yazan mahallenin delisi yazarlara ayrıca teşekkür ederim.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: MAZİYE, BİR, BAKIVER, NELER, NELER, BIRAKTIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı