Haber Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 12:28
 
KÜRESEL TERÖR= 6.4 TRİLİYON DOLAR-801.000 CAN
Teröre karşı küresel savaşın maliyeti: 6.4 trilyon dolar ve 801.000 can Brown merkezli Savaş Maliyetleri projesi tarafından yayınlanan iki rapor, Amerika'nın 11 Eylül sonrası savaşlarının mali ve insani maliyetinin kapsamlı bir tahminini sunuyor.
GÜNDEM Haberi
KÜRESEL TERÖR= 6.4 TRİLİYON DOLAR-801.000 CAN

New York'un İkiz Kuleleri'nin 11 Eylül'de düşmesinden yaklaşık yirmi yıl sonra, Amerika'nın terörle mücadele çabalarının tahmini maliyeti 6,4 trilyon dolar.

Bu , Brown Üniversitesi'ndeki Watson Uluslararası ve Halkla İlişkiler Enstitüsü'ne dayalı Savaş Maliyetleri projesi tarafından yayınlanan 13 Kasım tarihli bir rapora göre.

Rapora göre, 2001'in sonundan bu yana, Amerika Birleşik Devletleri 2020'nin sonuna kadar terörle mücadele çabalarına 6,4 trilyon dolar tahsis etti ve harcamak zorunda. 80'den fazla ülkede operasyonlar; Ek bir minimum 1 trilyon dolar, önümüzdeki birkaç on yıl boyunca bu savaşların gazilerine bakım sağlayacaktır.

 

Stephanie Savell, Catherine Lutz ve Neta Crawford

Stephanie Savell (solda), Catherine Lutz (ortada) ve Neta Crawford (sağda) Savaş Maliyetleri Projesi'nin ortak direktörleridir.

 

Costs of War'ın yardımcı direktörü ve Brown'ın uluslararası ve halkla ilişkiler profesörü Catherine Lutz , “Rakamlar, yalnızca birçok savaş yürütülmeye devam ettiği için değil, aynı zamanda askerler eve geldiğinde savaşlar bitmediği için de hızlanmaya devam ediyor” dedi. ilişkiler ve antropoloji. "Bu raporlar, daha az asker ölse ve ABD bugün savaşın acil maliyetlerine biraz daha az harcama yapsa bile, mali etkinin hala 10 yıl önceki kadar veya ondan daha kötü olduğunu hatırlatıyor. Biz hala 22 içine terörle bu savaşlarda faturasını ödeme yapacak nd yüzyıl.”

Bir de ayrı bir rapor aynı gün yayımlanan, Lutz ve Neta Crawford, Savaş eş-direktörü başka Maliyetler ve Boston Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü 770.000 ila 801.000 kişi sonrası 9/11 savaşlarda öldüğü tahmin ediyoruz. Toplam tahmin, sivil ölümlerinin (yaklaşık 312.000 veya daha fazla) yanı sıra muhalefet savaşçılarının (250.000'den fazla), ABD ordusu üyelerinin (7.014) ve gazetecilerin ve insani yardım çalışanlarının (1.343) ölümlerini içeriyor.

Brown's Watson Institute ve Boston Üniversitesi'nden Frederick S. Pardee Center for the Study for the Longer-Range Future arasında ortak bir çaba olan Savaşın Maliyetleri projesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin terörle mücadele savaşlarının maliyetlerini kapsamlı bir şekilde belgelemek amacıyla 2011'de başlatıldı. 11 Eylül 2001 terör saldırılarının ardından. Pentagon tarafından yayınlanan savaş maliyetleri hesaplarının aksine, Savaş Maliyetleri mali raporları yalnızca Savunma Bakanlığı (DOD) harcamalarını değil, aynı zamanda devlet, gazi işleri ve iç güvenlik departmanları tarafından yapılan harcamaların yanı sıra ödenen faizin maliyetini de hesaba katar. ödünç alınan fonlar üzerinde. Savaş Maliyetleri ölü sayısı, Savunma Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan zayiat raporlarına, Birleşmiş Milletler tarafından sağlanan rakamlara ve ölüm ilanlarına ve diğer haberlere göre hesaplanmaktadır.

"Federal bütçenin askeri ilgili tüm kısımlarını sayarsanız - nükleer silahlar bütçesi, askeri araçlar ve uçaklar için yakıt bütçesi, gazi bakımı için fonlar dahil - federal bütçenin üçte ikisini oluşturuyor ve giderek yaklaşıyor. dörtte üç," dedi Lutz. “Çoğu insanın bunu fark ettiğini sanmıyorum, ancak bilmek önemlidir. Politika yapıcılar, Pentagon'un artan harcamalarının savaş olmayan diğer ulusal amaçları dışlaması konusunda endişeliler.”

Bu ayki yeni raporlar, yeni araştırmalar ve mevcut makalelerde yapılan güncellemelerle teröre karşı küresel savaşın başlangıcının yıldönümünü kutlayan Savaşın Maliyetleri projesinin “ 20 Yıl Savaşı ” serisinde ilk yayınlananlar arasında yer alıyor . Araştırma serisi, Watson Institute ve Pardee Center'ın desteğiyle birlikte New York Carnegie Corporation'dan 450.000 dolarlık bir hibe sayesinde başlatıldı.

Savaşın Maliyetleri eş direktörlerinin üçü de — Lutz, Crawford ve Watson Enstitüsü Kıdemli Araştırma Görevlisi Stephanie Savell — 13 Kasım Çarşamba günü Washington DC'yi ziyaret ederek “20 ​​Yıl Savaşı” serisini başlattılar. en son bulgularını ABD Silahlı Hizmetler Senatosu Komitesine ve uluslararası bir gazeteci havuzuna sundu.

Lutz, “Washington'a gittiğimizde ve brifinglerimizi dağıttığımızda politika oluşturma sürecinde kullanıldığını zaten gördük” dedi. “İnsanlar, yasa tekliflerinde Senato katındaki konuşmalarda verilerimizi aktarıyor. Rakamlar, askeri güç kullanımına izin verilmesine ilişkin ortak karara son verme çağrılarına dönüştü. Gerçek bir etkiye sahipler.”

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: KÜRESEL, TERÖR=, 6.4, TRİLİYON, DOLAR-801.000, CAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı