Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 17:07
 
KENT KONSEYİ Mİ, BELEDİYE MECLİSİ Mİ?
Biraz önce deprem oldu. Bakırköy halkı Kentsel Dönüşümü beklerken, az daha kentsel yıkımın altında kalacaktı. Herkese geçmiş olsun, kentsel dönüşüm onayını bekletenlere bir kez daha yazıklar olsun.
BAKIRKÖY Haberi
KENT KONSEYİ Mİ, BELEDİYE MECLİSİ Mİ?

Kişisel gelişimini tamamlayabilmiş, yazılanı anlayan ve anlatabilen değerli okurlarım; Gaziler Gününe bile katılmaktan imtina eden sayın Kerimoğlu’nun, yıllarca muhtarlık binası olarak hizmet veren yeri, istediği muhtar seçilemeyince seçilmiş muhtarı kapı dışarı ederek kent konseyine vermesi, açılışına katılması akıllarda soru işaret bıraktı.

Peki, kent konseyleri ne yapar, işlevleri nelerdir bunlara biraz bakalım.

Kent Konseyleri halk tarafından seçilmiş belediye meclislerinin dışında, kamu – özel sektör – sivil toplum kuruluşlarından temsilcileri bir araya getiren “çok-aktörlü” ikinci meclistir.

Kent konseyleri yeri geldiği zaman kent hukukunu yeri geldiği zaman yurttaş hukukunu koruyabilmelidir. Bu bağlamda yerel yönetimlerden bağımsız olarak kurulmalı ve hareket etmelidir. Tam da burada, “bağımsız olarak hareket etmelidir” dediğimiz noktada işler karışıyor. Çünkü kent konseyleri bağımsız oluşum değil, aksine belediyelere göbekten bağlıdırlar. Yereldeki siyasi iktidarın farklı bir yansımasıdırlar.

Örneğin Bakırköy Kent Konseyini ele alalım. Siz bu yapının, Bakırköy Belediyesini denetleyebileceğine inanıyor musunuz? Peki ya eleştirebileceğine? Talepte bulunabileceğine? Belediyeyi mahkum edebileceğine? Bende kesinlikle inanmıyorum.

Bir diğer tehlikeli durum ise, derneklerin bu konseye üye vermesidir. Örneğin Bakırköy Ensar vakfı ve aynı zamanda kent konseyi üyesi Atatürk aleyhine paylaşımda bulunsa ne olacak? Ya da, Bakırköy Alevi Vakfı üyesi Seyit Rıza’yı övüp Sabiha Gökçen’e hakaret etse? Mason Kulübünün yan kolu olan Lions kulübü üyesi milli değerlerimize ters söylemde bulunsa? Ankara’da bir 10 Kasım günü Akit Gazetesi’ne “Olmasaydın da Olurduk” diye ilan verdiği için tepkilere neden olan üye, Kent Konseyinde Ankara Kültür Sanat ve Medeniyet Derneği’ni temsilen yer almıştı.

Bizler tarafından sorunlarımızı dile getirsin diye seçtiğimiz meclis üyelerimiz dururken, küresel güçlerin dayatması sonucu kurulan ve hiçbir işe yaramayan belediye güdümlü kent konseylerine itibar etmeyiniz.

 

Bakırköy’de, CHP son iki yıldır hızla kan kaybetmekte. http://tekhabergazetesi.com/haber-bizim-muharrem-5439.html haberimde yazdığım yazıdan bir paragrafı burada tekrar etmekte lüzum görüyorum. ‘’Son günlerde CHP'de patlak veren 'Atatürk' tartışmasının ardından bir TV programında gündemi değerlendiren CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, partinin ilkelerinden uzaklaştığını belirterek, "Son 18 ayda İstanbul'da 41 bin 157 üye istifa etti. Sadece birkaç ilde 70 bine yakın üye kaybettik. Yönetimin oturup neden bu insanlara partiden istifa ediyor diye düşünmesi lazım" dedi. İşte kıyamet bundan sonra tam koptu. İstanbul genelinde ilçe başkanları Yarkadaş’ın açıklamalarına tepki göstererek, sayının öyle olmadığını, Yarkadaş’ın yalan söylediğini iddia ettiler. Oysa kendileri de çok iyi biliyorlar ki; ilçe başkanlıklarının kullandığı program şifreli ve genel merkez dışında üyelikten düşenleri hiç kimse göremiyor.’’

Bakın size bir örnek vereyim. 2019 yılında Bakırköy CHP’den istifa eden üye sayısı 211 kişidir. Aynı şekilde 2020 yılında Bakırköy CHP’den istifa eden sayısı ise 122 kişidir.

 

Kerimoğlu tivitırında paylaşmış, diyor ki ‘’sivil toplum örgütleriyle, muhtarlarımızla, sendikalarla ve siyasi kanaat önderleriyle düzenli buluşmaları gerçekleştiriyoruz.’’

Söylemleri Paris, icraatları Damal olan sayın başkanın, eleştirilerimizden sonra lütfedip 1 yıl sonra muhtarlarla buluşup fırçasını attığını biliyorum. Bakırköy’den ve sorunlarından bihaber STK başkanlarıyla görüşüyor, doğrudur. Kanaat önderi dediği kişiler kime göre önder, hangi kanaatin önderi onu bilmiyorum. Sendikalar eylemde oldukları için başkanlarıyla hangi ara görüşüyor onu da bilemedim valla…

Birde, bu düzenli buluşmalar yapılırken Halk olarak biz yanlış yerdeydik galiba ki, hiç göremedik. Sana zahmet konum at başkan, düzenli buluşmaların yapıldığı yere bizde gelelim.

 

 

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: KENT, KONSEYİ, Mİ,, BELEDİYE, MECLİSİ, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı