Haber Detayı
03 Nisan 2021 - Cumartesi 14:21
 
ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL YAPTI...
BAKIRKÖY Haberi
ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ OLAĞAN GENEL KURUL YAPTI...

Bugüne kadar yaptıkları başarılı-özverili çalışmalarla Bakırköy’de birçok çevre katliamlarının, imar kirliliklerinin önüne geçen, adı gibi doğa dostu Çevre Dostları Derneği, 2 Nisan günü olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Pandemi dolayısıyla bütün önlemlerinin alındığı toplantıda derneğin faaliyet raporu, denetim kurulu raporu, kesin hesapları ve tahmini bütçesi okunarak oylamaya sunuldu ve tümü OYBİRLİĞİYLE kabul edildi.

Çevre Dostları Derneği Yönetim Kurulu şu üyelerden oluştu:

1- ÜLKER DURUKAN

2- ÖCAL ÜNAL

3- NURETTİN ÇANKAYA

4- ÖZCAN ERÇETİN

5- BİRGÜL DEMİR

6- TÜLAY ŞAHİN

7- ŞULE ÖZDAL

8- AYLA ERTAN

9- FİGEN ÜNAL

 

YEDEK ÜYELER.

1- ŞÜKRİYE OKYAY

2- FATMA ALPAY

3- NEVİN BAL

4- HANDAN GÜLTEKİN

5- TERANE KITAY

6- VEDAT KONYALI

7- SERAP GÜL

8- NUR ARZUGÜL YILMAZ

9- CANAN UYANIK

 

Denetim kurulu:

NİLGÜN DEMİRBİLEK

BÜLENT DÜŞKO

ABDULLAH TAN

 

Dernek başkanlığına yeniden seçilen Ülker Durukan, yaptığı basın açıklamasında bugüne kadar ki dernek faaliyetlerini açıkladı.

Durukan’ın yaptığı basın açıklaması:

Derneğimiz her yıl olduğu gibi 2021 Yılı dönem başında da üyelerine yıllık faaliyet ve önerilerini almak üzere Ataköy Garden’de bir kahvaltılı toplantı düzenledi ve yıllık öneriler alındı.

Çevre dostları genel olarak her ay bir kahvaltılı toplantı birde Konferans veya söyleşi düzenler, bu sistemin devamında üyelerden öneriler geldi.

Ayda bir yâda iki kez yapılan kültür ve doğa gezileri için öneriler alındı.

1-Bu öneri ve planlamalara göre her üç yılda yapılan kahvaltılı toplantılarda üyelerimizin kendi imkânlarıyla düzenlediği Söyleşili kahvaltılarda Derneğimizin o an gündemindeki konular da söyleşiler yapıldı, seçimler varsa yerel adaylar konuk edilip çevre ile ilgili görüşleri alındı, Bakırköy’ün sorunları ve çevre sorunları görüşüldü.

Bu toplantılara katılarak, bilgi ve görüşleriyle katkı sunan Sayın Hukuk danışmanımız Emekli Hâkim Hayri Özdal’a, Yeşil alan Danışmanımız Yüksel Erdoğan’a, Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Mehmet Ali Körpınar’a, Arabuluculuk konusu ve iyi hal yasası hakkında bilgilendirme veren Av. Arzu Alakent’e, Şule Özdal’a ve Destekçimiz sayın Doç. Dr. Armağan Elçi’ye ve kahvaltılara katılan tüm üyelerimize teşekkür ederiz.

2- Üyelere Yönelik olarak Ataköylüler evinde Prof. Nurettin Çankaya, Prof. Mehmet Ali Körpınar, Orman Mühendisi, Yüksel Erdoğan, Dr. Neriman Karabağ’ın sağlık, Çevre, İnsan anatomisi, İyi hal yasası, medeni kanun, Ormanların korunması, konularında sohbet toplantıları ve bilimsel gerçekler konuşularak üyelerle birçok faydalı bilgiler paylaşıldı.

3- Ayamama Dere ıslah çalışmalarının ve Arıtmalarla ilgili daha önce yaptığımız genel önerilerin akıbetini ve yapılanların bilgisini almak üzere İSKİ Genel müdürünü bir heyetle ziyaret ederek geniş bilgi aldık ve İSKİ Genel müdürüne Bakırköy’de ki bilhassa Kartaltepe mahallesinin altyapı sorunları, patlayan atık su boruları, Marmaray çalışmalarından etkilenen alt yapı taşkınlarını çözmesi için uyarılarda bulunarak sorunları yerinde görmesi için Bakırköy’e davet ettik, sorunları yerinde görerek çözdüler.

4- Yine 2018 yılında Çevre ve Şehircilik bakan yardımcısı Mehmet Emin Birpınar’ı Ankara’daki makamında ziyaret ederek Geri kazanılabilir Atık yönetmeliğinin son durumu ve yeni uygulamaya başladıkları SIFIR ATIK Projesi hakkında bilgi aldık. Bu projeyi Yönetim Kurulumuza aktardığımızda Yönetim Kurulu Plastikten tasarrufu ve doğa kirliliğini önlemeye katkısı olacak bu projeye destek verme kararı almıştır.

5- Ayamama’da ağaçlandırdığımız Botanik park alanının ateşli pikniğe kapatılması ( yasa gereği) sürekli kontrolü o andaki aşırı ot yükselmesi, bakım ve temizlik çalışmalarının takibini yaparak park bahçeler müdürlüğünü harekete geçirdik ve temizliği ot biçilmesi bakımı ve sulanması sağlandı. Eskiye oranla Ateşli piknik oldukça azalmış durumdadır.

6- Çevre Dostlarının Beylikdüzü temsilciliğine Değerli eski üyelerimizden Bülent Düşko’yu atayarak, Derneğimizi temsilen Beylikdüzü Kent Konseyine girmesini sağladık ve Yönetim Kurulu üyelerimizden oluşan bir heyetle Beylikdüzü Belediyesine bir ziyaret yapıp, Park Bahçeler yetkilileriyle bir toplantı yaptık.

Daha sonra Belediyenin avdeti üzerine o bölgenin en yeşil ve güzel Projesi olan Beylikdüzü Yeşil vadi parkına bir gezi düzenleyerek çalışmaları hakkında geniş bilgiler aldık, Belediye yetkililerince Yaşam vadisi tesislerinde ağırlandık.

7-Kadın üyelerimizin genel isteği ve ülkemizde kadın sorunlarının hassas noktada olması nedeniyle her yıl yaptığımız 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında, Sarıyer Belediyesinin düzenlediği girişimci Kadınlar Paneline katıldık ve hazırlanan sergilerini gezdik.

Yine bu kapsamda Florya belediye tesislerinde, Florya Şark sofrasında, pandemi sırasında Bakırköy çayırlı restaurantta yemekli, en son (8 mart dünya kadınlar gününde ise Pardi kafede) Söyleşili bir toplantı düzenledik.

8- Yine her yıl gündemimizde olan 20 Mart dünya Ormancılık Haftası kapsamı içinde Ataköylüler Evinde Yeşil Alan danışmanımız Yüksel Erdoğan’ın verdiği konferansı, Medeniyet Üniversitesi ile birlikte Ümraniye’de fidan dikme etkinliğini, Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastane bahçesinde 60 adet fidan dikimini ve Ata park’ta düzenlediğimiz 21 Mart Nevruz Kutlamalarını gerçekleştirdik.

9- Derneğimize gelen Silivri’deki tarım Arazilerine kaçak Fabrika yapılması şikâyetini Silivri’ye bir ziyaret yaparak yerinde inceledik ve konuyu Hem İstanbul Büyük Şehir belediyesinin, hem çevre İl müdürlüğünün, hemde Silivri belediyesinin nezdinde yazılı ve sözlü girişimlerde bulunup konuyu çevre Bakanına ve sosyal medyaya taşıdık neticede tarım il müdürlüğü Bu şahısların arazi kullanım belgesini, yapı kayıt belgesini iptal ettirdik.

Sonradan yapılan ve resmi makamlara yanlış bilgiler verilen kaçak ilavenin ise yıkım kararını çıkarttırdık, Yıkımın gerçekleşmesi için Silivri belediyesi nezdinde girişimlerimiz sürmektedir.

10- Ataköy sahillerindeki yapılaşma ve Bakırköy belediyesinin Parklarımızda Lüks restaurantlar yapıp işgal edilerek ticarethaneye çevrilmesi olayını hem kaymakamlık hemde adli merciler önünde gündeme getirdik.

İBB İncirli’deki yaz parkını yıkıp yasaya uygun hale getirmesine rağmen Bakırköy Belediyesi bu konuda görevini yapmadı, Avukatlarımız Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına SUÇ duyurusunda bulundular, ancak İç işleri Bakanlığı anlayamadığımız nedenlerle soruşturma ve yargılanması iznini vermedi.

11- Dernek ve Bakırköy Kamuoyu olarak takip ettiğimiz kamuya ait kısmen yeşil alan olan KAŞIBEYAZ arazisinin imara açılmasını önleme çalışmaları yaptık ve daha sonra meclis tarafından alınan yanlış karar iptal edildi.

12- Yaz aylarında çıkan Orman Yangınları hakkında Orman bakanlığına uyarılar ve öneriler yazdık. Medyada Ahlak Erozyonu konusunda son yılda değerli üyemiz Şükriye Okyay ile RTÜK e giden rapor ve Cimer şikâyetlerimizi yazdık.

Ancak gerek RTÜK ten gerekse Cimer den etkili bir karar çıkmadı.

Bu konudaki Baskı çalışmalarımıza devam edeceğiz ancak üyelerinde bu konulara destek vermesini diliyoruz. Bu konuda duyarlılık azdır.

13- 5 Mayıs Kuruluş günü etkinliklerimiz kapsamında Boğazda Tur-Yol ile gezi düzenledik, Silivri Öğretmenevinde yemekli ve eğlenceli bir toplantı ve gezi düzenledik. Büyükçekmece Ordu evinde öğretmenler gününde bizi konuk eden Sündüz Özen hanımefendi ve Büyükçekmece gurubumuza teşekkür ederiz.

14- Yeni atanan İstanbul büyük şehir Belediyesi İştirakler danışmanı olan üyemiz Birsen Kâğıtçı hanımefendiye görev kutlama ziyareti yaptık başarılar dileyerek çalışmaları hakkında bilgi aldık. Bu ziyarette bana eşlik eden Genel sekreterimiz Nevin Bal’a ve Özcan Erçetin’e teşekkür ederiz.

Yine aynı Belediyede yeni atanan Park bahçeler müdürlüğünü ziyaret ederek Faysal beyin kendisiyle çok faydalı bir toplantı yaptık, Bakırköy’ün çevre sorunlarını ve Ataköy’deki Yeşil alanımızda bulunan çirkin moloz ve makine, müteahit işgallerini dile getirip, Bakırköy belediyesince müdahale yapılmadığından konunun İBB tarafından halledilmesini istedik. Bu ziyarette bana eşlik eden Av. Şengül Aybar ve Gül Sezer hanımlara teşekkür ederim.

Faysal müdür davetimiz üzerine gelip hem Botanik alanımızın tamamını hemde Yeşil alan içindeki işgali inceledi ve bunun kaldırılması için Bakırköy belediyesine yazı yazdıklarını söyledi.

Ataköy’de ağaçlandırdığımız 500 dönümlük alanın güzel bir proje ile botanik park yâda yaşam vadisi yapılması için dilekçe verdik, dilekçemiz bu kanalla Büyük şehir belediye Başkanına ulaştı, Sayın İmamoğlu alana gelerek hem ayamama deresini, hemde alanı gezdi ve bize bu projenin yapılacağı açıklandı.

Ayamama dere ıslahı başlatıldı ancak oldukça yavaş ilerlemektedir, Bu ıslah işi bittikten sonrada Bu yeşil alan projemizin yapılması takibini ısrarla sürdürüyoruz. Büyük şehir belediyesi ile ilgili girişimlerimiz ve evrak götürüp müracaatlarda aktif görev yapan başkan yardımcımız Öcal Ünal’a teşekkür ediyorum.

15- 2019 Dünya Çevre Günü etkinlikleri Kapsamında Ataköy Tarık Akan Kültür merkezinde Türk kadınlar birliği ile birlikte düzenlediğimiz 4 EFSANE ÇEVRECİ Konulu panelimize katılan eski diplomat sayın Metin Erdoğan çok faydalı bilgiler verdi toplantıda ve bizim çalışmalarımızdan çok etkilendiğini belirterek ilerleyen günlerde Atatürk’ün Yalova daki Köşkünü korumak üzere bir dernek kurdu kendisine teşekkür ediyoruz.

16- Ataköy sahillerinde bizim desteğimiz ve üyesi olduğumuz STK Platformu ile Mimarlar odasının girişimleriyle tarihi doku nedeniyle İPTAL Edilen BULMAR Projesinin yapılması engellenince Çevre Bakanlığına buraya bir Park yapılması için yazılı ve sözlü müracaatlar yaptık, 5 Haziran 2018 tarihinde bu alana yapılan BARUTHANE MİLLET Parkının açılış törenine davet edilerek katıldık.

17- Yine Ataköy sahillerinde derneğimiz tarafından Sea-Pearl projesine açılan davalar çok uzun sürmesine rağmen sonuçlandı ve bu şeritteki tüm yapıların plan, tadilat planı, ruhsat ve ekleri kesinlikle İPTAL EDİLDİ.

Bu davalar sırasında bize emek veren Av. Pune Yengin Özkılınç, Av. Şeyda Kalyoncu’ya mimarlar odasına ve Ataköy 1.Kısmı güzelleştirme Derneğine çok teşekkür ederiz.

Ayrıca bu dava kararları kendisine tebliğ edildiği halde mahkeme kararlarını uygulamayan Bakırköy Belediye Başkanı ve ekibi hakkında SUÇ DUYURUSU yapılmış konu hala takibimizdedir.

18- Derneğimiz, her yıl (2020 pandemi dönemi hariç) Şehit aileleri derneğimiz ve mensuplarına İftar yemeği vermekte ve onlara maddi manevi destek olmaya çalışmaktadır.

Bu kapsamda Bakırköy’de 2 kez iftar verilmiş bu yılda Edirnekapı şehitliğinde Şehitlerimizin ruhu için Hayır yapılmıştır.

Şehit aileleri derneği Başkanı derneğimize bir Teşekkür belgesi takdim etmiştir kendilerine çok teşekkür ederiz.

19- 2019 yılında Boğazda yapılan gemide cumhuriyet balosuna katılarak üyelerimizce destek verilmiştir. Katılan üyelerimize çok teşekkür ediyoruz.

20- 2020 yılında tüm faaliyetler yasaklandığından ve zaman zaman sokağa çıkma yasağı uygulandığından internet yoluyla üyelerimize çevre ve sağlıklı yaşam konusunda tamamı 2 aya yayılan ÇEVRE EĞTİMİ Yayınlanarak çevre ve doğal hayatı koruma sağlıklı yaşama konularında geniş eğitimler verilmiştir.

21- Yine bu ortamlarda İBB tarafından çağırısı yapılan İSTANBUL YEŞİL ALANLAR ÇALIŞTAYI’na, İSTANBUL DEPREM ÇALIŞTAYI’na, KANAL İSTANBUL PLANINA İTİRAZ Çağırısına birçok üyemiz tarafından bizzat İl çevre müdürlüğüne gidilerek destek verilmiştir.

Bu konularda aktif destek veren Genel sekreterimiz Nevin Bal’a, Prof. Dr. Mehmet Ali Körpınar’a, Şükriye Okyay’a, Öcal Ünal’a ve diğer tüm üyelerimize Teşekkür ederiz.

22- Salgın döneminde öne çıkan, Sağlık çalışanlarının zor durumlarına ve ilçemizdeki Sadi Konuk devlet hastanesine derneğimiz tarafından sağlık personeli için hem sağlıklı yemek (Üyelerimiz kendi evlerinde, kendi imkânlarıyla yaparak) hem önlük, maske ve ayni yardım, hem de pandemiden mağdur olan üyemiz yâda ihtiyaç sahibi STK üyelerine maddi ve ayni yardımlar yapılmıştır.

Çevre Dostları Derneği Sağlık çalışanlarına, ihtiyaç sahiplerine ve Şehit Ailelerine yaptığı yardım ve bağışlar dışında üç yılda üyelerinden üç yılda 23.718.000 Gelir elde edip, 23.718.000 Tl harcamıştır.

Kesin hesapları ve denetçi raporları da OY BİRLİĞİYLE Kabul edilmiştir.

Bu konuda hassasiyet ve özveri gösteren, değerli üyelerimizden Av. Şengül Aybar, Genel sekreterimiz Nevin Bal, saymanımız Handan Gültekin, Yönetim kurulu üyemiz Özcan Erçetin, Halkla ilişkiler sorumlumuz Birgül Demir, üyelerimiz, Hatice Özdal ve eşi, Fatma Alpay, Vildan Buze, Fatoş Durukan, Gül Sezer, Yasemin Toraman, Mehmet Ali Körpınar, Nazan Lostar, Destekçimiz Asuman Ramazanbeyoğlu, destekçimiz Av. Şeyda Kalyoncu, Destekçimiz Aynur Kapsal hanımefendilere çok teşekkür ediyoruz.

 Allah hayırlarını kabul etsin sağ olsunlar, hep varolsunlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇEVRE, DOSTLARI, DERNEĞİ, OLAĞAN, GENEL, KURUL, YAPTI...,
Yorumlar
Haber Yazılımı