Haber Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 13:34
 
BÜYÜKADA'DA İBB'YE ENGEL...
İş bilmez yöneticiler yüzünden, Büyükada’da İBB ve emniyet karşı karşıya getirilmek istendi.
ADALAR Haberi
BÜYÜKADA'DA İBB'YE ENGEL...

Bildiğiniz üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) el değiştirmesinin ardından, belediye bütçesinden vakıf ve derneklere sağlanan haksız ayrıcalıklar da açığa çıkarılmıştı. Bugüne kadar Atatürk Milliyetçisi Ülkü Ocakları-ADD-ÇYDD gibi dernek ve vakıfları görmezden gelen İBB’nin, sadece iktidara yakın dernek ve vakıflara maddi imkanlar tanıyıp desteklemesi, İstanbul halkının büyük tepkisini toplamıştı. İBB’nin, “Vakıflara harcanan paralar” adı altında açıkladığı verilere göre, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’ya AKP döneminde belediyeden 76,5 milyon TL. para aktarıldı. Vakıf, bugüne kadar nakdi desteklerin yanı sıra belediyelerden mülk kiralama ve arazi tahsisi yoluyla da büyük kazanç sağladı. Çok sayıda AKP’li belediyenin 31 Mart 2019’da el değiştirmesiyle kaynakları büyük oranda kesilen Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)’nın, daha önce BELTUR’un işlettiği, Büyükada Şehir Hatları Vapur İskelesi üzerinde bulunan ve on yıllığına İBB tarafından kendilerine verilen kafeteryası dün tahliye edilmek istendi. İBB ve Adalar Belediyesi zabıtaları tarafından boşaltılmak istenen kafeteryada zabıta ekipleri ile TÜGVA yetkilileri arasında tartışma çıktı. Olay yerine polis çağrıldı. Polis ile İBB zabıtaları arasında çıkan arbedede polise fiziki müdahalede bulunan İBB Zabıta Müdürü, polise mukavemetten gözaltına alındı. 4 saat boyunca gözaltında kalan müdür ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

 

PEKİ BU SÜRECE GELİNİNCEYE KADAR NELER YAŞANDI?

İBB, 7 Şubat 2020 tarihinde Şehir Hatları A. Ş’ye bir yazı yazarak Büyükada İskelesinin üst katının intifa sözleşmesine aykırı olarak 3. kişilere devredildiğinin tespit edildiğini, kira sözleşmesinin fesih edilerek bu alanın İBB’ye teslim edilmesini istedi. Bunun üzerine Şehir Hatları AŞ, 21 Şubat 2020 tarihinde, TÜGVA ile olan kira sözleşmesini feshederek, bu alanının 28 Şubat 2020 tarihine kadar tahliye edilmesini istedi. Alanı da İBB’ye teslim etti.

Alanın zamanında tahliye edilmemesi üzerine İBB, 11 Eylül 2020 tarihinde TÜGVA’ya ihbarname çekerek, 7 gün içerisinde tahliye edilmesini istedi. Alanın tahliye edilmemesi üzerine, bu kez İBB, prosedüre uygun olarak 6 Ocak 2021 tarihinde, Adalar Kaymakamlığına yazı yazarak, Büyükada İskelesinin üst kısmının tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Adalar Kaymakamlığı, önce 26 Ocak 2021 tarihi için tahliye emri verdi. Daha sonra hava muhalefeti nedeniyle TÜGVA temsilcilerinin gelmemesi gerekçesiyle, tahliye gününü 2 Şubat 2021 tarihine erteledi. Bu arada TÜGVA’nın tahliye işleminin iptali için açtığı davada, mahkeme 27 Ocak 2021 tarihinde, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Tahliye sürecini durdurdu. Ancak daha sonra İstanbul 2. İdare Mahkemesi, 28 Mayıs 2021 tarihli ve 2021-158 sayılı kararıyla, tahliye işleminin iptali ve yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi. Böylece tahliye işleminin önünde hukuki bir engel kalmadı. Bu kararla birlikte İBB, 9 Haziran 2021 tarihinde yeniden Adalar Kaymakamlığına yazı yazarak, söz konusu yerin tahliye edilerek, İBB’ye teslim edilmesini istedi.

Adalar Kaymakamlığı, 18 Haziran 2021 tarihinde İBB’ye yazı yazarak, Büyükada İskelesi üzerinde Türkiye Gençlik Vakfı’na kiraya verilen alanın tahliyesinin yapılabilmesi için Şehir Hatları A.Ş ile TÜGVA arasındaki kira sözleşmesinin usulüne uygun olarak sona erdiğine dair bilgi ve belgelerin gönderilmesini istedi. İstenen bilgi ve belgelerin Adalar Kaymakamlığına iletilmesi için Şehir Hatları A.Ş’ye İBB tarafından bildirim yapıldı. Şehir Hatları A.Ş de istenilen bilgi ve belgeleri, 8 Temmuz 2021 tarihinde Adalar Kaymakamlığına gönderdi.

Bu arada TÜGVA’nın İstanbul 2. İdare Mahkemesinin yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair karara karşı yaptığı itiraz üzerine, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 10 İdare Dava Dairesinin 2021-765 itiraz no ve 06.07.2021 tarihli kararı ile itirazın reddine kesin olarak karar verildi. Büyükada İskelesinin üst kısmının tahliyesine ilişkin Adalar Kaymakamlığına yazılan 9 Haziran 2021 tarihli yazının üzerinden 60 günün üzerinde süre geçti. İlgili mahkeme kararlarıyla, söz konusu alanın tahliyesine ilişkin hukuki hiçbir engel kalmadı.

Tahliye için bekleyiş henüz sürüyor.

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: BÜYÜKADA'DA, İBB'YE, ENGEL...,
Yorumlar
Haber Yazılımı