Haber Detayı
21 Ocak 2022 - Cuma 12:43
 
ADALAR'DA KAÇAK İNŞAAT FURYASI BAŞLAYABİLİR!
Adalar Belediyesine KAYYUM falan atanmaz ama Mayıs-Haziran aylarında hiç beklenmedik gelişmeler yaşanması kaçınılmazdır.
ADALAR Haberi
ADALAR'DA KAÇAK İNŞAAT FURYASI BAŞLAYABİLİR!

Bildiğiniz üzere, son günlerin en önemli gündemi Sezen Aksu. Hani şu, ‘’’yetmez ama evet’’ diyen, Taraf Gazetesini çok sevdiğini söyleyen, Sabah gazetesinin o yıllarda ‘Cesur Yürek Minik Serçe’ diye manşet attığı, ilginç bir şekilde bugün çakma Atatürkçülerin-Kürt Kuyrukçularının sahip çıktığı Sezen Aksu’nun bir şarkısıyla haberimize başlayalım.

 

Beni yak, kendini yak
Her şeyi yak
Bir imzam yeterse, ben hazırım bak
İster kirala, istersen satın al
Ödemezsen eğer, ben öderim bak

Ödemezsen eğer, ben öderim bak….

Allah'ım, Allah'ım
İcralara yürüyorum….

 

Bildiğiniz üzere, Adalar belediyesinin yüzde yüz iştirakiyle kurulan limited şirketin müdürü CHP’li meclis üyesi Fatma Bucak olmuştu. Daha önce bütçe kesin hesaba mecliste ret oyu veren Fatma Bucak’ın şirket müdürlüğüne getirilmesi, herkesin aklında soru işaretleri oluşmasına neden olmuştu. Şimdi, bu şirket gözünü karartarak ödenmesi mümkün olmayan borçlara imza atmakta. En son aldığımız duyumlara göre, sayın Erdem Gül daha önce Kartal Belediyesinin plaj olarak kullandığı yeri de yüksek kirayla bu şirket üzerinden almak için girişimler başlatmış.

Daha önce www.adagazetesi.com.tr seni defalarca uyarmıştı. Son kez seni en samimi duygularla bende uyarıyorum Fatma abla. Önüne konulan her kâğıdı imzalayarak hem kendi geleceğini, hem de ailenin geleceğini ipotek altına alma Fatma abla. Borçlardan birinci derece sorumlu sensin Fatma abla. Şu an 80 milyon borcu olan belediyenin şirket borçlarını ödemesi mümkün değil, yakma kendini Fatma abla

 

Değerli okurlar; 05 Kasım 2021 tarih ve 31650 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 04.11.2021 tarih ve 4758 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilmişti. Oysa dün Adalar ilçesini gezip dolaştığımda gördüm ki, yasa yürürlüğe girmesine rağmen vatandaş imar-ruhsatla ilgili yine belediyeye gitmekte… Eğer belediye de kendisine imar için gelen vatandaştan işlem yapıp karşılığında para alıyorsa suç işliyor demektir.

Şimdi sizlere bir kez daha tane tane söyleyeyim; diyelim ki ruhsatsız bir balkon-oda-kat çıkıyorsunuz. Muhatabınız Adalar Belediyesi değil, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüdür. Sizi sadece çevre şehircilik denetler ve usulsüz bir iş yapıyorsanız onlar tutanak tutarlar. Eğer zabıta müdahale etmeye-tutanak tutmaya kalkarsa kendilerinden yetkili olduklarına dair evrak isteyin. Gösteremezler, çünkü artık yetkileri yoktur.

‘’5 Kasım 2021’de yayınlanan kararnamede bakın neler var; kararnamenin 2. Maddesi uyarınca "Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesinde 19/10/1989 tarihli ve 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uygulanır. İstanbul İli, Adalar İlçesi (Prens Adaları) ile Balıkesir İli, Erdek ve Marmara ilçeleri sınırlarındaki mevcut her ölçekteki plan, plan kararlan ve projeler konusunda mezkur Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamaz."

Bu Kararnamenin 3. Maddesi uyarınca "Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesinde ilgili mevzuat hükümlerine göre çevrenin araştırılması, korunması ve izlenmesine ilişkin belirlenecek usul ve esaslar ile bunların yansıtıldığı planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanır ve onaylanır. Söz konusu usul ve esaslar çerçevesinde bölgedeki faaliyetlerle ilgili tedbirlerin alınması, kontrolü ve izlenmesi yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aittir."

Görüldüğü üzere Adalar'ın Planlama yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçmiş olup Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesinin planlama yetkileri de ortadan kalkmıştır.

Sözün özü; Adalar Belediyesine KAYYUM falan atanmaz ama Mayıs-Haziran aylarında hiç beklenmedik gelişmeler yaşanması kaçınılmazdır.

Büyükada’da yaşanan taciz olayı ve diğer gelişmeleri, yaklaşık 10 gündür Adalıların haber alamadığı CHP ve AK Parti İlçe Başkanlarını yazmaya yer kalmadı. Haftaya görüşmek dileğiyle…

Kaynak: Editör: H. Murat BAŞBAY
Etiketler: ADALAR'DA, KAÇAK, İNŞAAT, FURYASI, BAŞLAYABİLİR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı